Také nás čeká v dubnu 2016 příchod štěňátka německého ovčáka.

 

Momentálně se s Teddym věnuji Obedienci je to taková precizní poslušnost. K novému roku 2016 byl poupraven zkušební řád, takže se musíme některé cviky doučit a hodně jich vypilovat.

 

I CVIKY A KOEFICIENTY Zkouška OB-Z - základní vstupní zkouška pro účast na soutěžích Obedience v ČR. Splnění této zkoušky min. na „dobře“ opravňuje k postupu do vyšší soutěžní třídy OB1. Zvláštní směrnice může upravit další podmínky přestupu do vyšší třídy. TŘÍDA OB-Z Cvik koef. 

 

1. Odložení vsedě ve skupině, 30 sekund, psovod v dohledu 3

2. Chůze u nohy 3

3. Odložení do lehu nebo do stoje za chůze 3 

4. Přivolání 3 

5. Odložení do sedu za chůze 3 

6. Vyslání do čtverce 3 

7. Držení aportovací činky 3 

8. Ovladatelnost na dálku 3 

9. Skok přes překážku 3 

10. Vyslání okolo kuželu a zpět 3 

11. Všeobecný dojem 2

 

 II PRAVIDLA A PROVÁDĚCÍ SMĚRNICE PRO VYKONÁVÁNÍ A POSUZOVÁNÍ JEDNOTLIVÝCH CVIKŮ TŘÍDA OB-Z

 CVIK 1 Odložení vsedě ve skupině po dobu 30 sek., psovod v dohledu [Koef. 3] Povely: “Sedni”, “Zůstaň” Provedení: Psi nastupují upoutaní na vodítko. Cvik začíná, jakmile všichni psovodi stojí v řadě v základní pozici ve vzdálenosti minimálně 3 metry od sebe a steward velí „Odpoutat psy“ a “Cvik začíná”. Cvik končí poté, co se všichni psovodi zařadí ke svým psům a steward velí “Konec cviku”. Na pokyn stewarda psovodi odloží své psy a odejdou do vzdálenosti cca 20 metrů, kde se zastaví a na pokyn stewarda se otočí čelem ke psům. Po uplynutí 30 vteřin se vrací směrem ke psům, které minou po své levé straně a těsně za zády psů je obejdou a přiřadí se do základní pozice. Skupinu tvoří minimálně tři psi, maximálně však šest. Instrukce: Pes, který není schopen sedět (2 povely), postaví se, lehne si nebo se posune o více než je délka jeho těla, cvik nesplnil (0 bodů). Jakýkoli pohyb znamená bodovou srážku. Jestliže pes 1x - 2x zaštěká, strhávají se 1 - 2 body; pokud štěká téměř celou dobu, cvik je nesplněn (0 bodů). Neklid, jako přenášení váhy z jedné strany nebo nohy na druhou, znamená bodovou srážku. Pes může otočit hlavu a rozhlédnout se, může projevit zájem, pokud dojde k vyrušení nebo hluku uvnitř i mimo soutěžní prostor. Toto by nicméně nemělo vyvolávat Zkouška OB-Z - základní vstupní zkouška pro účast na soutěžích Obedience v ČR 2 / 6 dojem neklidu nebo úzkosti. Pokud si pes lehne nebo stoupne po uplynutí časového úseku 30 sekund a psovodi se již vracejí ke svým psům, nemůže být uděleno více než 5 bodů. Pokud se pes postaví a přiblíží se k jinému psovi tak, že hrozí nebezpečí konfliktu, cvik musí být ukončen a znovu opakován pro všechny psy kromě toho, který ukončení způsobil. 

CVIK 2 Chůze u nohy [Koef. 3] Povel: „K noze“ Provedení: Chůze u nohy je prověřována v běžném tempu v obrazci ve tvaru kruhu a přímky. Pes, neupoutaný na vodítko, by měl ochotně následovat psovoda při jeho levé straně, s ramenem vedle levého kolena psovoda a následuje psovoda v paralelní linii. Během cviku psovod pohybuje nohama i rukama přirozeným způsobem. Chůze u nohy probíhá v normálním tempu s jedním zastavením. Psovod stojí se psem na výchozím bodě v základní pozici. (viz nákres) Psovod dá psovi povel „K NOZE“. Jako první vykoná se psem oblouk doleva kolem kuželu. Potom, co dojde se psem zpět na výchozí bod, pokračuje psovod se psem bez změny tempa chůze v přímém směru do vzdálenosti asi 15 kroků. Zde se psovod se psem na pokyn stewarda zastaví a cvik je ukončen. Poloměr kruhu je 4 m. Povel k noze dává psovod pouze při počátečním vykročení. Když se psovod zastaví, pes okamžitě a bez povelu zaujme základní pozici vsedě u nohy. Instrukce: Pes, který opustí psovoda nebo jde po většinu cviku ve vzdálenosti větší než půl metru od psovoda, cvik nesplnil /0 bodů/. Pokud se pes pohybuje pomalu, může být uděleno jen 6 – 7 bodů. Nedostatečný kontakt a povely navíc jsou chybou a jsou penalizovány ztrátou bodů. Nepřesný směr pohybu (pes nejde paralelně) při chůzi by měl znamenat ztrátu přibližně 2 bodů. Nedodržení správných směrů pohybu (kružnice a přímka) psovodem znamená ztrátu bodů. Jedno příležitostné slovní povzbuzení psa během cviku je tolerováno a není penalizováno. Psovod však nesmí na psa promluvit při zastavení.

CVIK 3 Odložení do lehu nebo do stoje za chůze [Koef. 3] Povely: „K noze”, „Lehni” / „Stůj“, „K noze” Provedení: Cvik se provádí za chůze v přímce mezi dvěma kužely, které jsou od sebe vzdáleny 10 m. Zkouška OB-Z - základní vstupní zkouška pro účast na soutěžích Obedience v ČR 3 / 6 Před započetím cviku oznámí psovod rozhodčímu, jakou pozici bude jeho pes zaujímat. Výchozí bod se nachází 5 m před prvním kuželem poněkud vpravo tak, aby byly kužely při chůzi na levé straně vedle psa. Jakmile se psovod se psem nacházejí přibližně uprostřed pomyslné spojnice mezi kužely, odkládá psovod na pokyn stewarda psa do pozice, kterou předem uvedl („LEHNI“/ „STŮJ“). Psovod psa odloží, aniž by se zastavil nebo změnil tempo a pokračuje v chůzi ke druhému kuželu, který na pokyn stewarda obchází a vrací se směrem ke psu, kterého mine po své levé straně a pokračuje v chůzi. Na pokyn stewarda, cca 1 - 2 m za psem se otáčí čelem vzad a na úrovni psa velí samostatně „K NOZE“, aniž by změnil tempo. Psovod pokračuje v chůzi se psem u nohy až na úroveň druhého kuželu, kde je cvik ukončen. Pes nemusí zaujmout základní pozici. Polohu „LEHNI“ / „STŮJ“ by měl pes zaujmout paralelně s pomyslnou spojnicí kuželů a maximálně 50 cm od ní (s přihlédnutím k velikosti psa). Instrukce: Aby mohly být uděleny nějaké body, pes musí příslušnou polohu zaujmout maximálně do vzdálenosti rovnající se jedné délce jeho těla a dřív než psovod dojde k následujícímu kuželu, jinak je cvik nesplněn (0 bodů). Při hodnocení se klade důraz i na korektní chůzi u nohy. Pomalý pohyb, neparalelní chůze u nohy se považují za chyby. Pokud pes zaujme jinou polohu, než psovod uvedl, ale cvik provede perfektně, může být uděleno 5 bodů. 

CVIK 4 Přivolání [Koef. 3] Povely: „Lehni“, „Čekej“, „Ke mně“, („K noze“) Provedení: Pes je ze základní pozice velen do polohy „LEHNI“. Psovod jde bez ohlížení od psa v přímém směru do vzdálenosti přibližně 20 m, na pokyn stewarda se zastaví a otočí se směrem ke psu a na další pokyn psa přivolává. Instrukce: Pes by se měl pohybovat přiměřenou rychlostí, minimálně klusem. Pomalý pohyb je chybou. Při hodnocení je třeba brát zřetel na plemeno psa. Pokud si pes sedne nebo vstane ještě před vydáním povelu k přivolání, nemůže tým obdržet víc než 7 bodů. Pokud se pes posune před přivoláním o délku větší, než je jeho tělesná délka, není cvik splněn a tým dostává 0 bodů. 

CVIK 5 Odložení do sedu za chůze [Koef. 3] Povely: „K noze”, „Sedni” Provedení: Výchozí bod se nachází 5 m před prvním kuželem poněkud vpravo tak, aby byly kužely při chůzi na levé straně vedle psa. (Vzdálenost mezi kužely?) Steward dává pokyn k odložení do pozice „SEDNI“, když se psovod se psem nachází přibližně uprostřed mezi kužely. Psovod psovi velí „SEDNI“ a po jednom až třech dalších krocích se sám bez pokynu stewarda otočí směrem ke psu. Na pokyn stewarda se přiřadí zpět ke psu a tím cvik končí. Veškeré části cviku mimo otočení se provádějí na pokyn stewarda. Polohu „SEDNI“ by měl pes zaujmout paralelně s pomyslnou spojnicí kuželů a maximálně 50 cm od ní (s přihlédnutím k velikosti psa). Instrukce: Pes musí příslušnou polohu zaujmout okamžitě. Pokud si pes sedne až poté co se psovod otočí čelem k němu, nemůže obdržet víc než 5 bodů. Při hodnocení se klade důraz i na korektní chůzi u nohy. Pomalý pohyb, neparalelní chůze u nohy se považují za chyby. Pokud pes změní původně správnou pozici poté, co se psovod obrátil, nemůže být uděleno více než 7 bodů. Pokud psovod zpomalí /změní tempo/ před tím, než dá povel, nemůže být Zkouška OB-Z - základní vstupní zkouška pro účast na soutěžích Obedience v ČR 4 / 6 uděleno více než 7 bodů. Posunek rukou nebo řeč těla při povelu k sednutí jsou hrubé chyby a budou přísně penalizovány, a to o 3 – 5 bodů v závislosti na intenzitě a délce trvání. 

CVIK 6 Vyslání do čtverce [Koef . 3] Povely: „Zůstaň“, „Vpřed“, [“Vpravo/Vlevo” a/nebo posunek], („Stůj“), „Lehni“ Provedení: Psovod před provedením cviku oznámí rozhodčímu, zda pes bude ve čtverci nejprve zastavován a pak položen, nebo zda bude rovnou zalehávat. Před cvikem psovod nahlásí rozhodčímu, zda půjde do čtverce nebo bude psa vysílat bez ukázání místa, kam má pes běžet. V prvním případě jde psovod nejprve do čtverce, kde naznačí položení předmětu. Pes zůstává sedět na výchozím bodě. Psovod se přiřadí zpět ke psu (nesmí ho obcházet). Dále platí stejná pravidla pro obě možnosti. Pes je na pokyn stewarda vyslán do čtverce o velikosti 3 x 3 m, který je od výchozího bodu vzdálen 10 m. Čtverec by měl být umístěn přibližně 3 – 5 m od hranice soutěžního prostoru. Rohy čtverce jsou označeny kužely a jsou z vnější strany spojeny viditelnými linkami (páska, křída, piliny). Posunkové povely nejsou povoleny. V okamžiku, kdy se celé tělo psa nachází ve čtverci (ocas smí přečnívat), je pes zastaven a cca po 3s / nebo rovnou velen do pozice „LEHNI“. Pozice stůj musí být zřetelná a stabilní. Jakmile pes leží pes ve čtverci, steward po cca 3 sec. oznámí konec cviku. Instrukce: Důraz je kladen na ochotu psa sledovat povely, tempo psa a přímý směr. K dosažení maximálního počtu 10 bodů nesmí psovod použít víc než předepsaný počet povelů. Pes musí reagovat na příslušné povely (např. když je ve čtverci vydán povel „STŮJ“). Je penalizováno i samostatné vykonávání cviků. Pokud psovod vykročí dopředu (nebo vykročí kterýmkoli směrem) v okamžiku, kdy vydává povel, cvik není splněn (0 bodů). Pokud je pes velen do polohy vleže, není již povolen žádný opravný povel. Pokud si pes lehne mimo čtverec, cvik je považován za nesplněný (0 bodů). Pokud je pes zastavován a nachází se mimo čtverec, je povolen povel pro nasměrování do čtverce. Pro získání plného počtu bodů musí být celé tělo psa uvnitř čtverce (ocas se nepočítá). U OB-Z může mít pes část těla mimo vymezený čtverec, ale těžiště psa (hrudník a bedra) musí zůstat ve čtverci. Jestliže je však pes částečně mimo čtverec, může obdržet maximálně 7 bodů. Pokud pes vejde do čtverce ze strany nebo zezadu, jsou strženy body. Při velmi pomalém pohybu může pes získat maximálně 6 bodů. Povel navíc je penalizován ztrátou 2 bodů. Není povoleno před zahájením cvičení nasměrovat psa do daného směru z výchozího bodu nebo psovi ukázat čtverec. V takovém případě cvik nebyl splněn. Povely „LEHNI“ („STŮJ“) si určuje psovod sám. Všechny ostatní akce jsou řízeny stewardem. Posunkové povely nejsou povoleny. 

CVIK 7 Držení aportovací činky [Koef . 3 ] Povely : a) „Zůstaň“ „Drž“, „Pusť“ b) „Drž“, „Pusť“ Provedení: a) Pes před psovodem: Steward ohlásí začátek cviku a předá psovodovi dřevěnou činku. Na pokyn stewarda psovod velí psovi povel „Zůstaň“ a předstoupí před psa. Na další pokyn stewarda dá psovod psovi povel k uchopení činky. Doba držení by měla být zhruba 7 – 10 sekund. Čas je odpočítáván od okamžiku, kdy pes uchopí činku. Doba držení musí být stejná pro všechny soutěžní týmy v dané třídě. Na další pokyn stewarda psovod činku odebírá a s dalším pokynem se zařadí ke psu. Veškeré části cviku se provádějí na pokyn stewarda. Zkouška OB-Z - základní vstupní zkouška pro účast na soutěžích Obedience v ČR 5 / 6 b) Pes vedle psovoda: Steward ohlásí začátek cviku a předá psovodovi dřevěnou činku. Na pokyn stewarda dá psovod psovi povel k uchopení činky. Doba držení by měla být zhruba 7 – 10 sekund. Čas je odpočítáván od okamžiku, kdy pes uchopí činku. Doba držení musí být stejná pro všechny soutěžní týmy v dané třídě. Na další pokyn stewarda psovod činku odebírá. Veškeré části cviku se provádějí na pokyn stewarda. Instrukce: Psovod před cvikem stewardovi oznámí, kterou z variant cviku bude provádět. Měl by být kladen důraz na ochotu psa splnit povel – chtivé a rychlé uchopení činky i následné pouštění až po povelu psovoda. Pes by během cviku neměl měnit zaujatou pozici vsedě. Pokud pes při držení činky nezůstane vsedě, může získat maximálně 7 bodů. Pokud pes nejeví ochotu k převzetí činky, psovod se činkou psa dotýká nebo je-li potřeba víc než dvou povelů k uchopení činky, není cvik splněn. Upuštění činky: Pokud pes činku upustí, ale z vlastní iniciativy ji opět sebere, nemůže být uděleno více než7 bodů. Pokud je nutné dát další povel „drž“, než pes spadlou činku sebere, je maximum6 bodů. Pokud pes upustí činku vedle psovoda a psovod ji sebere, aniž by udělal krok, může být uděleno 5 bodů – za předpokladu, že pes zaujme korektní pozici u nohy. Pokud činka upadne po povelu „pusť“ vinou psovoda, nemůže být uděleno víc než 7 bodů. Žvýkání a překusování činky: Překusování je penalizováno ztrátou bodů. Pokud je kousání intenzivní, nemůže být uděleno víc než 5 bodů. Velmi intenzivní překusování nebo zničení činky znamená nesplnění cviku (0 bodů). Nicméně nebude penalizováno, pokud si pes jednou upraví polohu činky v tlamě. 

CVIK 8 Ovladatelnost na dálku, sedni / lehni, 4 x změna polohy [Koef . 3] Povely: „Lehni“, „Zůstaň“, „Sedni“, „Lehni“ a (nebo) posunkové povely Provedení: Pes na určeném místě zaujme na povel psovoda (po pokynu stewarda) polohu lehni. Na pokyn stewarda udělá psovod krok těsně před psa a otočí se čelem ke psu. Pes by měl čtyřikrát změnit polohu (sedni, lehni) a zůstat na původním místě. Pořadí zaujímaných poloh je jen sedni - lehni (dvakrát) a poslední povel při změně poloh je tedy „lehni“. Steward stojí za psem a ukazuje psovodovi karty s nápisem nebo kresbou nebo na elektronické tabuli, v jakém pořadí má pes polohy zaujmout. Steward by neměl při udílení těchto instrukcí psa vidět (stojí ke psu zády). Steward mění symboly pro polohu každých 5 sekund. Psovod může použít jak hlasový, tak posunkový povel, ale musí být krátké a použité současně. Po posledním povelu „lehni“ se psovod na pokyn stewarda přiřadí zpět ke psu a dává povel, aby se pes posadil. Za zády psa je hranice vymezená imaginární spojnicí dvou značek. Instrukce: Měl by být dáván důraz na to, jak moc se pes posunuje, na rychlost, se kterou polohy mění, na jasnou rozpoznatelnost zaujaté polohy a na to, jak pes polohu udrží. Aby mohly být při tomto cviku získány body, pes se nesmí z výchozího místa posunout o více než jednu délku těla (v kterémkoliv směru). Všechny posuny se sčítají. Pokud pes jednu polohu ze čtyř vynechá, nemůže být uděleno víc než 7 bodů, pokud pes nesplní polohy dvě, znamená to, že cvik nebyl splněn. Pokud si pes sedne, než se k němu psovod vrátí, nemůže dostat více než 8 bodů. Přehnané hlasové povely a přemrštěné nebo opakované posunky budou penalizovány. První povel navíc u změny poloh je mínus 2 body a další jsou pak mínus 1 bod. 

CVIK 9 Skok přes překážku [Koef. 3] Povely: „Zůstaň“, „Ke mně“ nebo „Hop“ Zkouška OB-Z - základní vstupní zkouška pro účast na soutěžích Obedience v ČR 6 / 6 Provedení: Psovod na pokyn stewarda odloží psa do polohy vsedě před překážku (vzdálenost 2 – 4 m před překážkou), obejde překážku a postaví se 2 – 4 m za ní. Na pokyn stewarda pak psa přivolá tak, aby překážku přeskočil. Cvik končí, když pes překoná překážku, nemusí se tedy řadit k psovodovi. Překážka musí být přibližně 1 m široká a její výška přiměřená kohoutkové výšce psa, zaokrouhlená na nejbližších 10 cm. Maximální výška překážky ve třídě OB-Z je 50 cm. Instrukce: Cvik začíná, když steward ohlásí „Začátek cviku“ a končí, když steward ohlásí „Konec cviku“. Měl by být kladen důraz na ochotu psa plnit povely, na jeho rychlost a dodržení nejkratší cesty k psovodovi. Pokud se pes byť jen lehce dotkne při skoku překážky, může získat maximálně 8 bodů. Pokud se pes od překážky odrazí, pokud překážku srazí nebo ji nepřeskočí, je cvik považován za nesplněný. 

CVIK 1.10 Vyslání okolo kuželu a zpět [Koef. 3] Povel: “Okolo” [“Vpravo / Vlevo” a/nebo posunkový povel] Provedení: Psovod stojí se psem v základní pozici na výchozím bodě ve vzdálenosti přibližně 5 m před kuželem, který je 40-70 cm vysoký. Psovod vyšle psa ze základní pozice oběhnout kužel. Pes by měl kužel oběhnout a vrátit se ke psovodovi. Steward oznámí konec cviku, jakmile se pes nachází v dosahu psovoda (tj. může se přiřadit, předsednout nebo zaujmout základní pozici, ale tato poslední fáze nemá vliv na hodnocení cviku). Pes se nachází v dosahu psovoda, jestliže psovod, aniž by musel učinit krok jakýmkoli směrem, na něj dosáhne rukou. Instrukce: Důraz by měl být kladen na ochotu psa plnit povely, na jeho rychlost a dodržení nejkratší cesty. Při obíhání kuželu by vzdálenost psa od kuželu měla být odpovídající s ohledem na plemeno psa i jeho rychlost. Dráha psa kolem kuželu může být po nebo proti směru hodinových ručiček. Pokud je použit povel pro přivolání, nemůže být uděleno více než 8 bodů. Pokud se pes otočí při dosažení kuželu, ale neoběhne jej, nemůže být uděleno více než 5 bodů. Cvik není splněn (0 bodů), jestliže se pes otočí dříve, než dosáhne kuželu, pokud musí být vydán třetí povel pro oběhnutí, anebo pokud musí být vydán druhý povel pro přivolání. Pokud musí být pes znovu nasměrován, mohou být posunkové povely kombinovány se směrovým povelem. Při posuzování rychlosti musí být zohledněna plemenná příslušnost. Ukazování psovi do směru nebo dotyk psa na výchozím bodě před provedením cviku vede k nesplnění cviku. 

CVIK 11 Všeobecný dojem [Koef. 2] Instrukce: Při určování celkového dojmu se posuzuje jako zásadní ochota psa k práci a uposlechnutí povelů. Přesnost a správné plnění jsou důležité, stejně tak jako přirozený pohyb psovoda i psa. Aby dvojice získala vysoké bodové hodnocení, musí psovod i pes pracovat dobře jako tým, projevit oboustrannou radost ze společné práce a sportovního ducha. Hodnocení všeobecného dojmu ovlivňuje i chování mezi cviky a při nich. Pokud pes opustí soutěžní prostor nebo se v něm vyprázdní, nemohou být uděleny žádné body. Pokud je pes neovladatelný a během cviku nebo mezi cviky opustí psovoda (byť jen jednou), i když zůstane v soutěžním prostoru, nemůže být uděleno více než 5 bodů.

 

ZKOUŠKA FPr splněno - 78 bodů

ZKOUŠKA ZZO - splněno - 57 bodů

ZKOUŠKA BH (DOPROVODNÉHO PSA) - zkouška splněna - 57 bodů

Dělí se na:
Oddíl B (poslušnost)
Oddíl D (chování psa na veřejnosti a v dopravě)

Všeobecné ustanovení

Při zkoušce BH se neprovádí přezkoušení lhostejnosti k výstřelu.

Počet účastníků (psů) při zkouškách, kde jsou skládány pouze zkoušky BH je stanoven na jednoho rozhodčího do 15 startujících. Psi, kteří v oddílu B (poslušnost) nedosáhnou alespoň 70% bodu, nebudou připuštěni ke zkoušce v dopravní ruchu a na veřejnosti. Proto zkouška začíná vždy poslušností. Zkouška v dopravním ruchu se nehodnotí body, nýbrž rozhodčí psovodovi výsledek slovně sdělí a označí do výkonnostního průkazu „obstál“ nebo „neobstál“. Zkouška je složena, když v oddíle poslušnosti je zadáno nejméně 70% bodů a ve specielní části zkoušky budou rozhodčím cviky hodnoceny jako dostačující.

Případné opakování zkoušky není termínově omezeno. Každý výsledek zkoušky je, nezávisle na úspěchu zkoušky, zapsán ve výkonnostní knížce.



Cvik 1: Ovladatelnost na vodítku 15 bodů
Cvik 2: Ovladatelnost bez vodítka 15 bodů
Cvik 3: Odložení v sedě za pochodu 10 bodů
Cvik 4: Odložení v leže s přivoláním 10 bodů
Cvik 5: Odložení dlouhodobé 10 bodů
Celkem 60 bodů



Rozhodčí dává pokyn k zahájení každého cviku. Všechny ostatní výkony, jako obraty, zastavení, změna způsobu chůze, atd., se provádějí bez pokynu rozhodčího. Zvukové povely jsou uvedeny v pokynech. Nevykoná-li pes cvik nebo jeho část ani na třetí zvukový povel, není tento cvik hodnocen. Místo zvukového povelu pro přivolání může být použito jméno psa. Použití jména psa spolu se zvukovým povelem pro přivolání je hodnoceno jako druhý povel.

V základním postoji stojí pes těsně a přímo u levé nohy psovoda tak, aby lopatkou byl v úrovni kolen psovoda. Každý cvik začíná a končí základním postojem. Závěrečný základní postoj každého cviku je současně vstupním základním postojem pro následující cvik, pokud není vyžadováno přemístění psovoda se psem. Zaujetí základního postoje na začátku cviku je povoleno jen jedenkrát.

Krátká pochvala je povolena pouze po ukončení cviku, ze základního postoje. Po jejím provedení zaujímá psovod nově základní postoj. V každém případě mezi pochvalou a zahájením nového cviku musí být zachována zřetelná přestávka (cca. 3 vteřiny). Po zaujetí základního postoje následuje provádění cviku. Po nejméně 10-ti a nejvíce 15-ti krocích dává psovod psu zvukový povel k jeho provedení. Mezi předsednutím a povelem k přisednutí, jako i při příchodu psovoda k odloženému psu, musí být zachovány zřetelné přestávky (cca. 3 vteřiny). Psovod může ke svému psu přistupovat zepředu nebo zezadu.

Naskakování psa na psovoda či hraní se psem není dovoleno. Obraty provádí psovod vlevo. Při těchto cvicích se může pes k noze psovoda dostávat obcházením nebo ze předu, vždy však stejným způsobem v průběhu celé zkoušky. Po přesednutí může pes zaujmout základní postoj u nohy psovoda jeho obcházením nebo zepředu,
vždy však stejným způsobem v průběhu celé zkoušky.

1. Ovladatelnost psa na vodítku (15 bodů)

a) Zvukový povel „K noze“. Zvukový povel je psovodu povolen jen pro vykročení a změnu způsobu chůze.

b) Provedení: Psovod se psem jde k rozhodčímu, psa posadí a podá mu hlášení. Ze základního postoje musí pes na zvukový povel k noze psovoda pozorně, radostně a v přímém směru následovat. Musí se vždy nacházet u levého boku psovoda lopatkou vždy v úrovni kolen psovoda. Při zastavení musí pes samostatně, rychle a v přímém směru usednout. Na začátku cviku jde psovod se psem bez zastavení 40 až 50 kroků přímým směrem, po obratu čelem vzad a dalších 10-ti až 15-ti krocích předvede poklus a pomalou chůzi (vždy nejméně 10 kroků). Přechod z poklusu do pomalé chůze musí být proveden bez mezikroků. Jednotlivé změny způsobu chůze se musí od sebe zřetelně lišit rychlostí svého provedení. V normální chůzi se provádí nejméně po jednom obratu vpravo, vlevo a čelem vzad. V normální chůzi se provede minimálně jedno zastavení. Ke konci cviku na pokyn rozhodčího prochází psovod se psem skupinou nejméně 4 pohybujících se osob. Psovod se psem ve skupině jednu osobu zprava a jednu osobu zleva obchází a nejméně 1x se zde zastaví. Je na rozhodčím, zda si nechá cvik opakovat. Po opuštění skupiny zaujímá psovod se psem základní postoj.

c) Hodnocení: Předbíhání, vychylování psa do stran, zpožďování psa, dodatečné
zvukové povely, pomoc tělem, nepozornost, překážení nebo obtěžování psovoda psem je hodnoceno ztrátovými body.

2. Ovladatelnost psa bez vodítka (15 bodů)

Na pokyn rozhodčího psovod sedícího psa v základním postoji odepne z vodítka. Psovod si zavěsí vodítko kolem ramen nebo si ho schová do kapsy a jde se psem na volno do skupinky, kde se minimálně jednou zastaví. Po opuštění skupinky zaujme psovod krátce základní postavení a začíná předvedení chůze bez vodítka. Ostatní viz. Cvik 1.

3. Odložení vsedě za pochodu (10 bodů)

a) Po jednom zvukovém povelu „K noze“, „Sedni“

b) Provedení: Psovod se psem bez vodítka vykročí ze základního postoje v přímém směru. Po deseti až patnácti krocích si pes na zvukový povel „Sedni“ rychle a v přímém směru sedne aniž by psovod přerušil či měnil způsob chůze nebo se ohlížel. Po dalších asi 30-ti krocích se psovod zastaví a ihned se otočí ke psu. Na pokyn rozhodčího jde psovod zpět a postaví se ke psu.

c) Hodnocení: Chyby v provedení, pomalé sedání, neklidné a nepozorné odložení vsedě jsou hodnoceny ztrátovými body. Jestliže si pes místo sednutí lehne nebo zůstane stát, je mu odebráno 5 bodů.

4. Odložení psa vleže s přivoláním (10 bodů)

a) Po jednom zvukovém povelu: „K noze“, „Lehni“, „Ke mně“ a „K noze“.

b) Provedení: Psovod s neupoutaným psem vykročí ze základního postoje v přímém směru. Po deseti krocích pes na zvukový povel k odložení rychle a v přímém směru ulehne, aniž by psovod přerušil či měnil způsob chůze nebo se ohlížel. Po dalších asi třiceti krocích v přímém směru se psovod zastaví a ihned se otočí ke psu. Na pokyn rozhodčího povelem „Ke mně“ nebo jménem psa si psovod přivolá psa k sobě. Pes má přiběhnout radostně, rychle a přímým směrem, těstě a přímo se posadit před psovoda. Na zvukový povel „K noze“ si pes sedá rychle a přímo vedle psovoda.

c) Hodnocení: Chyby v provedení, pomalé ulehnutí, neklidné odložení, pomalé přicházení, popřípadě otálení z příchodem, změna postoje psovoda, chyby při přesednutí a při ukončení cviku, jsou hodnoceny ztrátovými body. Jestliže si pes místo ulehnutí sedne nebo zůstane stát, je mu odebráno 5 bodů.

5. Odložení dlouhodobé (10 bodů)

a) Po jednom zvukovém povelu „Lehni“, „Sedni“.

b) Provedení: Před zahájením cviků B jiného psa, odloží psovod psa zvukovým povelem „Lehni“ na místě určeném rozhodčím, nesmí u něho nechat vodítko či jakýkoliv jiný předmět. Psovod pak odchází cvičebním prostorem, aniž by se ohlédl, nejméně 30 kroků od psa a zůstává v jeho dohledu, obrácen zády k němu klidně stát. Po dobu provádění cviků 1 až 4 jiným psem musí pes, bez ovlivňování psovodem, klidně ležet. Na pokyn rozhodčího jde psovod ke psu a postaví se k jeho pravé straně. Po asi 3 vteřinách, na pokyn rozhodčího, dává psovod psu zvukový povel „Sedni“ na který se musí pes rychle a přímo posadit.

c) Hodnocení: Neklidné chování psovoda, jakož i jiná jeho skrytá pomoc psu, neklidné odložení, případně předčasné postavení se psa při příchodu psovoda (změna polohy), je hodnoceno ztrátovými body. Pokud pes vstane nebo si sedne nebo opustí-li místo odložení více než je délka jeho těla – v cviku pes neobstál. Pes, který při cviku 1 až 5 neobdržel minimálně 70% (42 bodů), je vyloučen z dalšího pokračování zkoušky. B)
Zkouška v pouličním ruchu
Všeobecně

Následující cviky se provádějí mimo cvičiště. Rozhodčí s vedoucím zkoušek určí, kde a jak budou cviky na veřejném prostranství provedeny, (ulice, cesty nebo veřejná místa).

Veřejná doprava nesmí být narušována. Provedení této části zkoušky vyžaduje, kvůli svému obsahu, větší časovou rezervu. Požadavky na přezkoušení jednotlivých částí nesmí být pro velké množství psů zkracovány.

Body nejsou za jednotlivé cviky tohoto oddílu zadávány. Pro hodnocení psů v tomto oddílu zkoušky je rozhodující celkový dojem chování psa na veřejnosti a v dopravě.
Průběh zkoušky

1. Chování psa ke skupině osob

Na pokyn rozhodčího, psovod se psem vedeným na vodítku, přejde na určené místo v ulici. Rozhodčí je následuje. Pes má jít s psovodem ochotně u jeho levé nohy na prověšeném vodítku. K chodcům a autům se má pes chovat klidně. Při chůzi psovoda se psem protíná jejich trasu běžící osoba. Pes se má chovatklidně. Psovod se psem jdou dále do stojící skupiny nejméně šesti osob, s jednou osobou psovod promluví a pozdraví se podáním ruky. Pes si na pokyn psovoda sedne nebo lehne a chová se během krátkého rozhovoru klidně.

2. Chování psa k cyklistovi

Psovod se psem na vodítku jde podél cesty, kde je zezadu předjede cyklista, který 
zvoní. Následně se cyklista obrací a jede proti psovodovi a psu. Při míjení několikrát zazvoní. Míjení probíhá tak, že pes je mezi psovodem a projíždějícím cyklistou. Pes na vodítku má ukázat lhostejnost k cyklistovi.

3. Chování psa k autům

Psovod jde se psem na vodítku kolem více stojících aut. Jedno auto je nastartováno. Mezitím jde psovod a pes dále, vedle nich zastaví auto. Řidič stáhne okénko a stojícího psovoda prosí o informaci. Přitom si pes na pokyn psovoda sedne nebo lehne. Pes se má chovat k autu i ke všem dopravním zvukům klidně.

4. Chování psa k běžci nebo jezdci na kolečkových bruslích

Psovod jde se psem na vodítku po klidné cestě. Předběhnou je minimálně dva běžci. Běžci se vzdálí a přiblíží se další běžec, který psa i psovoda oběhne a běží dále bez změny rychlosti. Pes nemusí jít přesně u nohy psovoda, musí se však nechat stojícím psovodem v době probíhání osob usměrnit do sedu nebo lehu. Je důležité, že psovod psa během pohybu osob dokáže na povel usměrnit do polohy v sedě nebo leže. Místo běžců mohou být použiti také jezdci na kolečkových bruslích.

5. Chování psa k jinému psu

Při předběhnutí a projití jiného (jednoho) psa s psovodem, se má pes chovat neutrálně. Jdoucí psovod může opakovat zvukový povel „k noze“ nebo se zastavit a psa posadit nebo položit.

6. Chování připoutaného psa na vodítku v dopravním a pouličním ruchu, chování k lidem a zvířatům

Na pokyn rozhodčího jde psovod se psem připoutaným na vodítku rušnou ulicí. Na pokyn rozhodčího upoutá psovod psa na vodítku např. k plotu, sloupu, zábradlí apod. Psovod odejde mimo dohled. Pes má stát, sedět nebo ležet. Po dobu nepřítomnosti psovoda projde kolem osoba, v boční vzdálenosti asi pět kroků od upoutaného psa. Upoutaný pes se má během nepřítomnosti psovoda chovat klidně. Kolem upoutaného psa projde další osoba se psem na vodítku (nesmí být použit agresivní pes). Odložený pes nesmí na procházejícího psa útočit. Na pokyn rozhodčího psovod odloženého psa odvede.

Poznámka
Je ponecháno na rozhodčím, zda jednotlivé cviky provede s každým psem za sebou nebo zda provede jednotlivé cviky postupně se všemi psy.


Část 1: (60 bodů)
…..................................................
 
1. Ovladatelnost na vodítku: (15 bodů) 
(Zvukový povel “K noze”) Ovladatelnost se provádí podle schématu. 

2. Ovladatelnost bez vodítka: (15 bodů)
(Zvukový povel “K noze”) Ovladatelnost se provádí podle schématu. 

3. Odložení v sedě: (10 bodů)
(Zvukový povel “K noze”, “Sedni”) 

4. Odložení s přivoláním: (10 bodů)
(Zvukový povel: “K noze”, “Lehni”, “Ke mně”, nebo jméno psa, “K noze”)
 
5. Odložení psa: (10 bodů)
(Zvukový povel “Lehni”, “Zůstaň”. “Sedni”)

 
Část 2: (40 bodů)
…................................

Všeobecně
Cvik se provádí na veřejně přístupném místě (ulice, cesta, náměstí) s mírným dopravním provozem. Veřejná doprava a provoz v ulici nesmí být narušen.

Na místě přezkoušení jsou přítomni pouze zkoušený pes, jeho psovod, rozhodčí, případně vedoucí zkoušek. Všichni ostatní účastníci zkoušek se zdržují se psy stranou na vhodném a bezpečném místě, (klubovna, cvičiště, místo srazu atp.), kde jsou připraveni k přezkoušení psa. Provedení této částI zkoušky je pro svou zvláštnost náročné na čas. Požadavky jednotlivých cviků nesmí být povrchním způsobem zkracovány. Pro splnění této části zkoušky je směrodatný celkový pohled na psa, pohybující se v dopravním ruchu. 

 Schéma k části první, body 1 a 2 - ovladatelnost na vodítku a bez vodítka. Psovod dává psovi povel pouze při vycházení z výchozího bodu a při změnách rychlosti chůze, za další povely navíc jsou body dolů, rozhodčí psovodovi nevelí, psovod dodržuje dané schéma. U zastavení v průběhu i ve skupince se pes musí bez povelu posadit.


 
 

schémata BH

Ve výcvikovém středisku Drozdov zkouška ZZO nebo ZM.